اخبار اسلایدر
1398/2/23 دوشنبه
محیط زیست در گام دوم انقلاب اسلامی
قم ـ امروز و در گام دوم انقلاب اسلامی و در شرایطی که وضعیت محیط زیست در کشورمان به هیچ عنوان امیدبخش نیست، باید برای حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست کشورمان که امانت نسل های آینده انقلاب است، جهادگونه وارد کارزار شده و مسأله محیط زیست را در اولویت تمامی فعالیت های علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، همزمان با چهلمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» را برای ادامه‌ این راه روشن خطاب به جوانان و مسئولان در هفت محور صادر كردند. منشوری که باید با کمک همه نیروهای درون نظام و انقلاب، زمینه ای برای راهگشایی و عبور از موانع و مشکلات برای ساخت ایران بزرگ و دستیابی به پیشرفت و سربلندی در فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی را فراهم بیاورد.

متأسفانه در چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، با وجود پیشرفت های چشمگیر و خیره کننده در حوزه های گوناگون علمی و اجتماعی، در عرصه محیط زیست کارنامه قابل دفاعی نداشته ایم و نتوانسته ایم آنگونه که شایسته است، پاسدار اصل 50 قانون اساسی باشیم، اصلی که حفاظت محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی کرده و هرگونه فعالیت اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران ملازمه پیدا می کند را ممنوع اعلام کرده است.

بدون تردید مسأله محیط زیست و چالش های جدی در زمینه اتلاف منابع و انرژی، آلودگی های آب، خاک و هوا، خشکسالی و گرد و غبار، پسماندها، تخریب جنگل ها و نابودی جانوران، از مهمترین مسائلی هستند که در دهه پنجم حیات انقلاب اسلامی باید مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک اولویت حساس و حیاتی برای کشورمان، در سیاستگذاری های کلان، تصویب قوانین و اصلاح سبک زندگی به آن توجه داشته باشیم.

حفاظت از طبیعت و محیط زیست و احترام به عناصر حیات و احساس مسؤولیت در برابر آیندگان، همواره در آموزه های دینی و اخلاقی و آیات و روایات بسیار به عنوان یک تکلیف الهی و ضمان شرعی مطرح شده است و امروز در نقطه عطف انقلاب اسلامی نیز، این اصول اجتناب ناپذیر باید در اولویت و سرلوحه تمامی فعالیت های علمی و پژوهشی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کشورمان قرار گرفته و به یک گفتمان جدی مبدل شود.

یکی از سرفصل ها و توصیه های اساسی در بیانیه گام دوم انقلاب که در پرتو امید و نگاه خوشبینانه به آینده تبیین شده است، «سبک زندگی» است؛ موضوعی که به واسطه غفلت و کم توجهی به آن و ترویج سبک زندگی غربی، زیان های جبران ناپذیر اخلاقی و اقتصادی به کشور و ملت ما زده و شکی در این نیست که تخریب گسترده محیط زیست نیز یکی از پیامدهای منفی آن است.

ما امروز در جامعه ایرانی به شدت نیازمند اصلاح نگاه مردم و مسؤولان به مسأله محیط زیست و تغییر در رفتار فردی و اجتماعی و توسعه و ترویج قواعد اخلاقی و نهادینه کردن فرهنگ زیست محیطی در جامعه هستیم، به گونه ای که هر شخص خود را ملتزم به حفظ و حراست از این موهبت های الهی بداند، البته تصویب قوانین بازدارنده و کارآمد و مهمتر از آن جدیت در اجرای قوانین و ضوابط و رعایت بایدها و نبایدهای زیست محیطی نیز بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

به طور قطع تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که امروز با آن مواجهیم نیز جز با رعایت ضوابط و قوانین زیست محیطی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت پایدار امکان پذیر نخواهد بود، چرا که رشد اقتصادی بی کیفیت و عدم توجه به شرایط و ملاحظات زیست محیطی، ضمن اتلاف و هدررفت منابع ارزشمند، امنیت روانی و سلامت عمومی جامعه را با مخاطرات جدی مواجه کرده و نخستین ضربه را به نیروی کار جوان و خلاق کشورمان وارد می کند.

بنابراین در گام دوم انقلاب اسلامی همانگونه که مقام معظم رهبری نیز همواره در این عرصه پیشگام بوده اند و ضمن ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست، این مسأله را یک مسأله طولانی مدت و فراجناحی عنوان کرده اند، در شرایطی که وضعیت محیط زیست در کشورمان به هیچ عنوان امیدبخش نیست، باید طرحی نو در انداخته و برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست که امانت نسل های آینده انقلاب است، جهادگونه وارد کارزار شویم و از هیچ تلاشی در این عرصه فروگذار نکنیم.

یادداشت: سید محمدرضا بهشتی پور ـ مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قم

تمامی حقوق برای سازمان محيط زيست محفوظ می باشد .

www.doe.ir