اخبار و گزارش ها
.
1398/11/12 شنبهwww.doe.ir
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:
قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: تخصیص حقابه های زیست محیطی و جلوگیری از برداشت بی رویه آب برای احیای تالابها و روخانه های قم مشکلاتی نیست که با تعارفات حل شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی به مناسبت روز جهانی تالابها با حضور در برنامه «بی تعارف» صدا و سیمای مرکز قم در سخنانی اظهار داشت: تالابها دارای کارکردها و اهمیت فوق العاده اکولوژیکی برای چرخه حیات بر روی کره زمین و مقابله با آلودگی های زیست محیطی هستند.

وی با اشاره به وجود شش تالاب ارزشمند حوض سلطان، مره، بهشت معصومه، کوه نمک، غدیر اسب و دریاچه نمک در استان قم، این خطه را یکی از استان های تالابی کشور دانست و گفت: حدود 10 درصد از وسعت استان قم را تالابها تشکیل می دهند، اما با وجود بارندگی های یکی دو سال گذشته، این تالابها همچنان در معرض خشکسالی قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به میزبانی تالابهای استان از هزاران قطعه پرنده مهاجر در سال، گفت: تالابهای قم به ویژه تالاب مره و دریاچه نمک، نقش بسیار مهمی در مسأله گرد و غبار در مرکز کشور داشته و اگر بر اثر غفلت و بی توجهی کاملا خشک شوند، 25 درصد از جمعیت کشور با این بحران جدی مواجه خواهند شد.

وی بر ضرورت برنامه ریزی و اقدامات اساسی برای احیاء و بهبود وضعیت تالابهای استان قم تأکید کرد و گفت: تخصیص حقابه های زیست محیطی و جلوگیری از برداشت بی رویه آب برای احیای تالابها و روخانه های قم، مشکلاتی نیست که با تعارفات حل شود و همه دستگاههای اجرایی باید برای آن مشارکت و هماهنگی داشته باشند.

موسوی نسبت به آینده دریاچه نمک با وجود برخی طرح های صنعتی بدون کارشناسی و تعیین اثرات زیست محیطی اظهار نگرانی کرد و گفت: برای دستیابی به توسعه و پیشرفت پایدار در استان قم باید توان اکولوژیکی این منطقه مورد توجه قرار گرفته و هرچه بیشتر بر روی صنعت گردشگری و صنایع سبز با فناوری های نوین سرمایه گذاری انجام شود.