.
موزه
1390/6/22 سه‌شنبه

موزه تاریخ طبیعی استان قم :

موزه های تاریخ طبیعی از جمله مکانهای علمی، فرهنگی، اجتماعی، پژوهشی و نمایشگاهی هستند که می توانند در شناساندن هر چه بیشتر زیست بومهای مختلف و جمعیت جانوری و پوشش گیاهی آنها نقش مهم و مفیدی را ایفاء نمایند. موزه ها از چگونگی زیست گیاهان و جانوران به مفهوم کلی و تأثیر آنها در زندگی انسان سخن می گویند و با ثبت لحظه های نادر در خدمت بشریت قرار می گیرند.

ساخت موزه تاریخ طبیعی استان قم در سال 1378 در مساحتی معادل 550 متر مربع واقع در پارک شهید بنیادی واقع در انتهای خیابان خاکفرج آغاز شد و در شهریور 1381 همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) رسماً افتتاح گردید. هدف از راه اندازی این مکان شناساندن گونه های نادر جانوری و گیاهی استان و دیگرمحیطهای طبیعی کشورمــان بوده که بی شک در تکمـیل یافـته های تحقیقــاتی پژوهشـگران و علاقــمندان


بخش های مختلف موزه:

در حال حاضر موزه تاریخ طبیعی استان قم دارای دو بخش آموزشی و نمایشگاهی به شرح ذیل می باشد:

1-     اتاقهای اداری و سالن اجتماعات به وسعت حدود 70 مترمربع به همراه کمدها و ویترین های مخصوص کتابخانه جهت نمایش و فروش کتاب های زیست محیطی  

2-     سالن نمایش موزه به وسعت 400 متر مربع، دارای 4 دیوراما، (3 دیورامای منفصل دایناسور و پرندگان شاخه نشین، مرداب انزلی و یک دیورامای متصل شامل رودخانه، دشت، دامنه و کوهستان) که همراه با صحنه سازی، صخره سازی و نورپردازی بوده و دارای یک آسمان نما (پلانتانیوم) با نمایی از آسمان شبهای پاییز و زمستان استان قم است. همچنین این سالن دارای 13 ویترین اعم از پرندگان، سنگها، فسیلها، پستانداران کوچک، گیاهان و حشرات و.... می باشد.
گفتنی است در این مکان حدوداً 543 نمونه نگهـداری می شـود که شامل : پستـانداران، پرنـدگان، خزندگان، دوزیستان، سنـگها و سنگواره های دیرینه شناسی، صدفهـا، حشرات و گیاهان بوده که عمدتا از نمونه های بومی استان محسوب می گردند.


شماره تماس مسوول موزه تاریخ طبیعی استان قم: 36207299-025    آقای مهندس رضایی عارف

آلبوم تصاويربيشتر
* * * سال رونق تولید * * *