اخبار و گزارش ها

.

برای حفظ محیط زیست جهاد و ازخودگذشتگی داشته باشیم

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: امروز برای بهبود وضعیت و حفاظت از محیط زیست میهن عزیزمان، همه باید با ایثار و ازخودگذشتگی، جهادگونه وارد کارزار شوند.

سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: مسئولان کشورمان از ابتدای انقلاب بر اساس آموزه های اسلامی و انسانی، برای حفظ محیط زیست تلاش کرده اند، اما این مهم در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی گاهی مورد غفلت واقع شده است.

وی به تصویب اصل 50 قانون اساسی و تشکیل شورای عالی محیط زیست پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در چهار دهه گذشته و در روند جهانی تخریب محیط زیست، آنگونه که شایسته است پاسدار منابع و مواهب الهی در کشورمان نبوده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در ادامه افزود: البته در سال های گذشته با بروز و ظهور برخی از بحران ها و چالش های زیست محیطی و آگاهی از پیامدهای تخریب محیط زیست، توجه و آگاهی مردم و مسؤولان نسبت به این حوزه خطیر و حساس بسیار افزوده شده است.

وی ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری را نقطه امیدبخش برای حفظ و نجات محیط زیست دانست و گفت: در سال های گذشته قوانین بسیار مناسبی از جمله قوانین هوای پاک، مدیریت تالاب ها، حفاظت از خاک و حمایت از محیط بانان به تصویب رسیده است.

موسوی همچنین تصریح کرد: تأسیس پژوهشگاه و صندوق ملی محیط زیست، ایجاد یگان حفاظت، استقرار نظام مدیریت سبز در دستگاه‌های اجرایی و ایجاد بانک ژن جانوری و گیاهی از دیگر اقداماتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه محیط‌زیست صورت گرفته است.

وی برخی دستاوردهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم در دهه های گذشته را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در سال های گذشته یک منطقه حفاظت شده و چهار منطقه شکارممنوع در استان ایجاد و پنج پاسگاه محیط بانی نیز در مناطق و زیستگاه ها احداث شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم از شناسایی زیستگاه‌های ارزشمند و گونه‌های گیاهی و جانوری استان و تهیه برنامه حفاظتی متناسب هر کدام از آنها خبر داد و گفت: کارشناسان این اداره کل با وجود تمامی محدودیت ها، گشت و پایش و نظارت بر واحدهای صنعتی و خدماتی استان قم را تا بیش از یک هزار و ۲۰۰ مورد در سال افزایش داده اند.  

نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد