اخبار و گزارش ها

.

مهمترین اصل در حفظ محیط زیست مشارکت مردم است

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: مهمترین اصل در حفظ و حراست از محیط زیست مشارکت مردم است و بدون برخورداری از آن هیچ یک از برنامه ها به سرانجام نخواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در نشست آموزشی طلاب خارجی جامعه المصطفی العالمیه گفت: در جمهوری اسلامی ایران اقدامات ارزشمندی برای حفظ محیط زیست به انجام رسیده است، اما همچنان چالش ها و مشکلات بسیاری در این حوزه وجود دارد.

وی توسعه و پیشرفت اقتصادی بدون توجه به مؤلفه های زیست محیطی را نامتوازن و ناپایدار و مخرب محیط زیست دانست و گفت: در کشورمان تمامی طرح ها و پروژه ها باید پیوست و مجوزهای زیست محیطی داشته و همواره نسبت به رعایت تمامی شاخص ها و استانداردها متعهد باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم یکی از معضلات زیست محیطی جدی در جهان را مصرف بیش از حد پلاستیک عنوان کرد و افزود: باید ضمن استفاده کمتر از بسته بندی، کیسه و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، نسبت به بازیافت پلاستیک نیز اهتمام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه انسان باید حق حیات را برای همه گیاهان و جانوران به رسمیت بشناسد، خاطرنشان کرد: این واقعیت است که در بیشتر موارد انسان ها به زیستگاههای جانوران تجاوز کرده اند، بنابراین باید برای حفظ حیات خود، مراقب باشند تا حلقه های زنجیره حیات آسیب نبینند.

موسوی با بیان اینکه ناب ترین و درست ترین قوانین، قوانین طبیعت هستند که ریشه الهی دارند و ما باید با آنها سازگار شویم، تصریح کرد: آموزش و آگاهی بخشی به جوامع بومی و محلی برای حفاظت از زیستگاههای طبیعی و مقابله با شکار غیرقانونی بسیار اهمیت دارد.

وی در پایان بر ضرورت توجه به اخلاق گردشگری و اصول اکوتوریسم برای بازدید از مناطق طبیعی تأکید کرد و گفت: مسافران و گردشگران در برابر محیط زیست وظیفه سنگینی برعهده داشته و باید گردشگری مسؤولانه را مورد توجه قرار دهند و در طبیعت چیز جز رد پا از خود به جا نگذارند.  

نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد