اخبار و گزارش ها

مدیریت پسماندهای پزشکی در ایام شیوع کرونا در قم مطلوب بوده است

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: امحاء و بی خطرسازی پسماندهای پزشکی بیمارستان های قم در ایام شیوع کرونا نسبتا مطلوب بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اعلام این خبر افزود: با توجه به افزایش حجم و خطر پسماندهای عفونی بیمارستان های فعال در زمینه پذیرش بیماران مبتلا به کرونا، بی خطرسازی و دفع اصولی این پسماندها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه کارشناسان محیط زیست بر اجرای دقیق پروتکل بی خطرسازی و مدیریت پسماندهای پزشکی در قم کنترل و نظارت دارند، خاطرنشان کرد: مدیریت پسماندهای پزشکی در قم در روزهای گذشته نسبتا مطلوب بوده و مسؤولان ذیربط در این زمینه همکاری مناسبی دارند.

وی با بیان اینکه راه اندازی دستگاه زباله سوز با رعایت ضوابط استقرار و انجام ارزیابی زیست محیطی برای جلوگیری از دفن پسماندهای پزشکی بسیار ضروری است، اظهار داشت: البته با توجه به تولید گازهای خطرناک در زباله سوزها، راه اندازی این سیستم مستلزم استفاده از تکنولوژی های به روز و پیشرفته خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در ادامه افزود: با پیگیری استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم مقرر شده است تا با مشارکت دستگاههای اجرایی ذیربط اعتبار مورد نیاز برای خرید و راه اندازی دستگاه زباله سوز پسماندهای پزشکی تأمین شده و مطالعات زیست محیطی آن نیز تهیه و تدوین شود.

موسوی در پایان با اشاره به سرعت بالای انتشار ویروس کرونا، بر ضرورت رعایت ضوابط زیست محیطی و رفع ایرادهای احتمالی در دفع پسماندهای عادی و عفونی تأکید کرد و گفت: شهروندان نیز نباید ماسک ها و دستکش های یکبارمصرف خود را در کوچه و خیابان رها کرده و باید حتما آن را در سطل های زباله درب دار قرار دهند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا زمان ارسال خبر ۵۸ هزار و ۲۲۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۶۰۳ نفر رسیده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ تماس گرفته و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد