اخبار و گزارش ها

با انجام کارهای کوچک از بحران‌های محیط زیستی جلوگیری کنیم

با انجام کارهای کوچک از بحران‌های محیط زیستی جلوگیری کنیم

قم ـ استاندار قم گفت: مردم می‌توانند با انجام کارهای کوچک همچون تفکیک زباله در مبدا، از بحران‌های محیط زیستی در کشور جلوگیری کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، بهرام سرمست در دیدار کارشناسان و فعالان زیست‌محیطی استان قم به مناسبت «هفته محیط‌زیست» افزود: امروز همه مردم و مسئولان باید اهمیت و جایگاه محیط‌زیست را به‌خوبی بشناسند و آن را باور کنند تا بتوانیم به توسعه پایدار دست پیدا کنیم.

وی بابیان این‌که انسان زمانی به آرامش می‌رسد که ارتباط درستی با طبیعت داشته باشد، اظهار داشت: انسان در روند توسعه و پیشرفت صنعتی، تعادل طبیعت را برهم زده و در نظریه‌ها و مدل‌های توسعه‌ای خود، جایگاه محیط‌زیست را به‌درستی روشن نکرده است.

استاندار قم بابیان این‌که انسان درگذشته مقهور طبیعت بوده، اما اکنون با انسان‌محوری به دنبال تسخیر طبیعت است، خاطرنشان کرد: بشر همواره در بهره‌مندی از عناصر طبیعت، افراط‌وتفریط داشته و هنوز راه استفاده درست از طبیعت را نیاموخته است.

وی در ادامه افزود: دولت‌ها نیز باوجود استفاده از فنّاوری‌ها و ابزارهای نوین، همچنان نتوانسته‌اند انسان را با طبیعت آشتی بدهند و این تناقض‌ها در ذهن بشر امروزی ایجادشده است و راهبرد مشخصی برای گذر از آن ندارد.

سرمست، بر ضرورت توجه به توسعه همه‌جانبه و پرهیز از نگاه تک‌بعدی تأکید کرد و گفت: انسان در میان مثلث توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرارگرفته و آنچه این سه‌ضلعی را احاطه کرده است، محیط‌زیست است و انسان باید آن را باور کند تا به توسعه پایدار دست یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عملکرد اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قم را قابل‌قبول دانست و گفت: همه دستگاه‌های اجرایی باید برای تحقق اهداف زیست‌محیطی، همکاری و مشارکت داشته باشند و همواره مؤلفه‌ها و ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت کنند.

استاندار قم مساله پیشگیری و اطفاء حریق در مناطق طبیعی و لزوم هماهنگی نهادهای ذی‌ربط در این رابطه را موردتوجه قرار داد و گفت: ما باید با توجه به اقلیم متنوع استان قم در کنار توسعه گردشگری زیارتی، به دنبال توسعه گردشگری طبیعی و بوم گردی باشیم.

وی در پایان بابیان این‌که برای دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان قم مکان‌یابی شده و عملیات اجرایی آن باید پیگیری شود، تصریح کرد: کارگروه ملی تالاب‌ها با موضوع دریاچه نمک و حقابه های زیست‌محیطی تالاب‌ها و رودخانه‌های استان باید هرچه سریع‌تر تشکیل شود.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد