اخبار و گزارش ها

رهاسازی حقابه زیست محیطی قمرود قم

رهاسازی حقابه زیست محیطی قمرود قم

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و هماهنگی‌های بعمل آمده، ۲.۵ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی رودخانه قمرود این استان تا پایان شهریورماه رهاسازی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در سخنانی اظهار داشت: برنامه رهاسازی آب کشاورزی و حقابه زیست محیطی رودخانه قمرود از سد ۱۵ خرداد، از دیروز چهارشنبه آغاز شده و تا روز دوشنبه ۳۱ شهریورماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه میزان جریان آب طی این مدت حدود ۸ مترمکعب بر ثانیه و حجم کل آب رهاشده ۷.۵ میلیون مترمکعب خواهد بود، اظهار داشت: از این میزان ۵ میلیون مترمکعب حجم آب کشاورزی و ۲.۵ میلیون مترکعب حقابه زیست محیطی رودخانه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم بر ضرورت بکارگیری تمهیدات و اقدامات لازم از سوی ساکنان و مزارع مجاور رودخانه قمرود و دشت مسیله تأکید کرد و گفت: با وجود چندین مرحله رهاسازی حقابه زیست محیطی، اما اصلا متناسب با نیاز آبی دشت ها و تالاب های قم نیست.

وی  تصریح کرد: حجم و دبی کم آب رهاسازی شده، طول مسیر زیاد رودخانه از سد ۱۵ خرداد تا دشت ها و تالاب های قم و همچنین برداشت های غیرمجاز از رودخانه از جمله مشکلاتی است که برای کارآیی و اثرگذاری تخصیص حقابه های زیست محیطی قمرود باید برطرف شود.

گفتنی است رهاسازی آب کشاورزی و حقابه زیست محیطی از سد ۱۵ خرداد با افزایش بارندگی ها در دو سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است، اما همچنان با مصوبه تخصیص ۱۵۴ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی دریاچه نمک در سال ۹۵ فاصله بسیاری دارد.

 تخصیص حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان قم، نقش مهم و مؤثری در کاهش پدیده گرد و غبار در مرکز کشور داشته و از بروز آسیب های جدی و تهدید سلامت عمومی جامعه در کانون های جمعیتی به ویژه پایتخت کشورمان جلوگیری می‌کند.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد