اخبار و گزارش ها

تالاب های قم میزبان پرندگان مهاجر

تالاب های قم میزبان پرندگان مهاجر

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: با آغاز فصل مهاجرت پرندگان، گشت و پایش ویژه برای حفاظت از تالاب ها و زیستگاههای ارزشمند استان در این اداره کل تشکیل شده‌است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در سخنانی اظهار داشت:‌ در استان قم تالاب بهشت معصومه، تالاب شکارممنوع مره و بعضی دیگر از آبگیرها تا فصل بهار، میزبان پرندگان مهاجر بوده و تعدادی بسیاری از پرندگان آبزی، کنارآبزی و شکاری در این تالاب ها حضور دارند.

وی با بیان اینکه وسعت تالاب ها در استان قم بیش از چهار برابر میانگین کشوری است، خاطرنشان کرد: این تالاب ها با توجه به شرایط ویژه اکولوژیکی و زمین شناختی و قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان، دارای گونه های غنی گیاهی و جانوری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در ادامه افزود: تالاب های قم همه ساله شاهد حضور دسته‌های بزرگی از انواع مرغابی، غاز، کاکایی، حواصیل، فلامینگو، خروس کولی، کفچه نوک، گاوچرانک و همچنین انواع عقاب، سارگپه و کرکس مصری است.

وی با اشاره به گشت و پایش ویژه یگان حفاظت محیط زیست در تالاب های استان قم به منظور پیشگیری از تخلفات شکار و صید خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ گونه پروانه شکار برای پرندگان آبزی و خشکی زی صادر نمی شود و با متخلفان و شکارچیان غیرمجاز در این حوزه به شدت برخورد می شود.

موسوی با اشاره به وجود برخی بیماری های مشترک میان انسان و پرندگان، تصریح کرد: به همشهریان محترم توصیه می کنیم که در صورت مشاهده لاشه پرندگان یا رفتار بیمارگونه آنها، از دست زدن بدون ماسک و دستکش به آنها اجتناب کرده و گزارش خود را با شماره تلفن ۳۲۶۰۲۹۸۱ در میان بگذارند.

تالاب های استان قم با وسعت حدود ۱۰۰ هزار هکتار، حدود ۱۰ درصد از وسعت جغرافیایی استان را تشکیل داده و بر همین اساس، قم یکی از تالابی ترین استان های کشور و دارای ظرفیت های عظیم زیست محیطی است که همه ساله میزبان دسته های بزرگ پرندگان مهاجر است تا اثبات کند که زیبایی قم تنها در کویر خلاصه نمی‌شود.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد