اخبار و گزارش ها

باید از خودرومحوری در مدیریت شهری فاصله بگیریم

باید از خودرومحوری در مدیریت شهری فاصله بگیریم

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: خودرومحوری در مدیریت شهری، منجر به استفاده هرچه بیشتر از موتورسیکلت و خودرو در سفرهای درون شهری می شود که نتیجه ای جز تخریب محیط زیست نخواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن «روز جهانی بدون خودرو» در سخنانی اظهار داشت: امروزه یکی از چالش ها و معضلات جدی زیست محیطی در سطح جهان، افزایش چشمگیر آلودگی هوا و گرمایش زمین ناشی از سوخت های فسیلی است.

وی با بیان اینکه خودروها و موتورسیکلت ها از منابع اصلی ایجاد آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه در روزهای سرد سال هستند، خاطرنشان کرد: استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی نه فقط یک شعار زیست محیطی، بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تأمین امنیت و سلامت عمومی جامعه است که باید مورد توجه همه مردم و مسؤولان قرار بگیرد.

موسوی خودرومحوری در مدیریت شهری را از مهمترین عوامل رشد و توسعه روزافزون استفاده از خودرو در کشورمان دانست و گفت: تا هنگامی که بدون توجه به ایجاد زیرساخت های لازم برای حمل و نقل عمومی، دوچرخه سواری و پیاده روی، فقط خیابان ها و بزرگراه ها را توسعه دهیم، استفاده از وسایل نقلیه شخصی در سفرهای درون شهری افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه استفاده از خودرو و موتورسیکلت علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی، هزینه ها و خسارت های بسیاری در حوزه بهداشت و درمان نیز به جامعه تحمیل کرده و بیماری های روانی و ناهنجاری های اجتماعی بسیاری را نیز به دنبال دارد، گفت: فرهنگسازی و آگاهی بخشی در رابطه با استفاده هرچه بیشتر از دوچرخه و پیاده روی بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به فرارسیدن روزهای سرد سال و بروز پدیده وارونگی دما در فصل پاییز و زمستان، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، پیاده روی در مسیرهای کوتاه ودوچرخه سواری در سفرهای درون شهری، می تواند بهترین راهکار برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست باشد.

وی در پایان با اشاره به اجرای طرح «سه شنبه های بدون خودرو» در قم و لزوم توسعه این اقدام ارزشمند، تصریح کرد: بیایید با استفاده کمتر از خودرو و موتورسیکلت، سلامتی، تندرستی و آسمان آبی را به خودمان و دیگران هدیه داده و میراث شایسته ای را برای فرزندانمان به یادگار بگذاریم.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد