اخبار و گزارش ها

نباید در قم میزبان صنایع قدیمی و آلاینده باشیم

نباید در قم میزبان صنایع قدیمی و آلاینده باشیم

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: قم در مسیر توسعه نباید میزبان واحدهای صنعتی با فناوری های قدیمی و محصولات آلاینده محیط زیست باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در برنامه زنده رادیویی و تلویزیونی «بی تعارف» شبکه نور گفت: دستیابی به جهش تولید و توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن ضوابط و ملاحظات زیست محیطی امکان پذیر نیست.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه توجه و آگاهی نسبت به مسائل زیست محیطی در جامعه بسیار بهبود یافته است، اما باید بر اساس ضوابط و قوانین زیست محیطی، در برابر افراد معدودی که به دنبال منافع و سودهای مقطعی و کوتاه مدت هستند، با قاطعیت ایستادگی کنیم.

موسوی بر ضرورت نوسازی خطوط تولید و بهره مندی از تجهیزات مدرن برای کاهش آلودگی های زیست محیطی در واحدهای صنعتی تأکید کرد و گفت: قم در مسیر توسعه نباید میزبان واحدهای صنعتی با فناوری های قدیمی و محصولات آلاینده محیط زیست باشد.

وی در ادامه موضوع آلودگی های زیست محیطی در بخش سلفچگان را مورد توجه قرار داد و گفت: وجود صنایع قدیمی و آلاینده، به ویژه در فصول سرد سال موجب آلودگی هوا و بوی نامطبوع در این منطقه می شود که گلایه برخی اهالی را به دنبال داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به پیگیری های مستمر برای کنترل و کاهش آلودگی در بخش سلفچگان، اظهار داشت: تا کنون چندین واحد صنعتی تجهیزات کنترل آلودگی نصب کرده و با تعدادی از واحدهای صنعتی بی توجه نیز پس از صدور اخطاریه های لازم برخورد قانونی شده است.

وی همچنین از انجام پایش های منظم و مستمر روزانه و شبانه در تمامی بخش ها، شهرک ها و نواحی صنعتی، واحدهای صنفی مرتبط و زیستگاههای طبیعی استان قم خبر داد و گفت: همه مردم، مسؤولان و فعالان اقتصادی باید نسبت به محیط زیست، تعهد، دغدغه و مسؤولیت پذیری داشته باشند.

موسوی در پایان با اشاره به جانمایی و انتخاب سرمایه گذار برای راه اندازی سایت پسماند ویژه و صنعتی استان قم، این اقدام را بسیار مثبت و مؤثر ارزیابی کرد و گفت: با اجرای این پروژه، سایت 18 هکتاری پسماند صنعتی سلفچگان که خود به یکی از معضلات زیست محیطی تبدیل شده بود، برچیده یا بسیار محدود خواهد شد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد