اخبار و گزارش ها

سرشماری پرندگان در تالاب مره قم انجام شد

سرشماری پرندگان در تالاب مره قم انجام شد

قم ـ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم گفت: سرشماری پرندگان در تالاب مره همزمان با روز جهانی تالاب ها انجام شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، محمدرضا عابدی مقدم در سخنانی اظهار داشت: تالاب های قم با توجه به قرار گرفتن در کریدور مهاجرت پرندگان، همه ساله میزبان دسته های بزرگی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است.
وی با بیان اینکه تالاب مره، از تالاب های ارزشمند در مرکز کشور است، اهمیت اکولوژیکی این منطقه را مورد توجه قرار داد و گفت: تا کنون بیش از 95 گونه از پرندگان در تالاب مره مشاهده شده اند که این مسأله بسیار مهمی است که باید در برنامه حفاظتی این منطقه مورد توجه قرار بگیرد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به ارتقاء سطح حفاظتی تالاب مره به «منطقه شکار ممنوع» از سال 98 خاطرنشان کرد: با شروع فصل مهاجرت پرندگان، گشت و پایش تالاب های استان به ویژه تالاب مره افزایش یافته و با هرگونه تخلف شکار و صید بلافاصله برخورد می شود.
وی با اشاره به انجام عملیات سرشماری پرندگان در تالاب مره همزمان با روز جهانی تالاب ها، تصریح کرد: با انجام برنامه های حفاظتی منظم و مستمر در سال های گذشته، تعداد پرندگان مهاجر در این منطقه افزایش چشمگیری داشته است.
عابدی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی ذیربط در تأمین حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان قم و با مشارکت جوامع بومی و محلی، بتوانیم در راستای حفاظت از زیستگاههای آبی استان، اقدامات مثبت و مؤثری انجام دهیم.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»