اخبار و گزارش ها

برای حفظ حیات وحش نیازمند عزم منطقه ای و بین المللی هستیم

برای حفظ حیات وحش نیازمند عزم منطقه ای و بین المللی هستیم

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: محیط زیست تابع مرزهای جغرافیایی نبوده و ما برای حفظ حیات وحش نیازمند عزم منطقه ای و بین المللی هستیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی به مناسبت روز جهانی حیات وحش در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم گفت: امروز حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری به عنوان یک مؤلفه بسیار مهم در تداوم حیات انسان ها، در سراسر جهان مورد پذیرش قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شکار و صید بی رویه، تغییر کاربری اراضی و از میان رفتن اکوسیستم ها، توسعه زیستگاههای انسانی و دست اندازی به مناطق طبیعی و جزیره ای کردن زیستگاههای طبیعی با عوارض مصنوعی از جمله عواملی است که جمعیت جانوران وحشی را به شدت با مخاطره مواجه کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه انسان حلقه ای از زنجیره حیات است و اگر حلقه ای از این زنجیره آسیب ببیند، زندگی انسان ها نیز با مخاطره مواجه خواهد شد، اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم تا جانوران و گیاهان نیز در این کره خاکی بتوانند زندگی طبیعی و مطلوب خود را داشته باشند.

وی انقراض جانوران وحشی را به شدت ناگوار و موجب تبعات بسیار زیاد برای طبیعت و اکوسیستم دانست و گفت: محیط زیست تابع مرزهای جغرافیایی نبوده و ما برای حفظ حیات وحش نیازمند عزم منطقه ای و بین المللی هستیم و همه انسان ها باید به قوانین طبیعت احترام بگذارند.

موسوی در پایان بر ضرورت حفظ حیات تمامی اجزاء طبیعت تأکید کرد و گفت: انسان ها با نگاه تک بعدی به دنبال تغییر قوانین طبیعت به نفع خود بوده اند و با تخریب محیط زیست، دست اندازی به طبیعت و ایجاد آلودگی در زمین، حقوق گیاهان و جانوران را پایمال کرده اند، اما باید هرچه سریعتر از این مسیر اشتباه و رو به نابودی بازگردند.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»