اخبار و گزارش ها

آلوده کردن محیط زیست از بدترین منکرات است

آلوده کردن محیط زیست از بدترین منکرات است

قم ـ دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر قم گفت: حفاظت از طبیعت و محیط زیست وظیفه قانونی و شرعی آحاد جامعه است و بدون تردید آلوده کردن محیط زیست یکی از بدترین منکرات می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا آشتیانی در همایش مجازی «آمران به معروف، حافظان محیط زیست» در قم افزود: خداوند متعال بر حفاظت از طبیعت و نعمت‌های الهی دستور و آن را مایه امتحان و آزمایش انسانها قرار داده‌است.

وی با بیان اینکه معروف و منکر معنای وسیعی دارد و فقط در حوزه عفاف و حجاب نیست، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی است که در تمامی ابعاد زندگی انسان ها جاری و ساری می‌باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروزه مسأله محیط زیست بسیار مورد توجه قرار گرفته و همگان نسبت به اهمیت آن پی برده اند، خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل تخریب محیط زیست در دهه‌های گذشته، آلودگی‌های زیست محیطی منجر به بروز بیماریهای مختلف شده و زندگی را برای انسان ها سخت‌تر کرده‌است.

وی با اشاره به اهمیت مسأله محیط زیست و نقش اساسی که در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کند، احادیث و روایات ائمه اطهار(ع) در این رابطه را مورد توجه قرار داد و گفت: امروز محیط زیست کشورمان با بحران‌ها و چالش‌های متعددی از جمله خشکسالی، گرد و غبار و آلودگی آب و خاک مواجه است.

آشتیانی از عدم توجه برخی افراد نسبت به زیاده روی در مصرف آب و رهاکردن زباله‌ها در طبیعت انتقاد کرد و گفت: خداوند متعال طبیعت را برای زینت زمین آفریده‌است و ما هرگز نباید نسبت به این نعمت‌ها و مواهب الهی غفلت و کم توجهی داشته باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه آمران به معروف استان قم باید نسبت به مسأله حفاظت از محیط زیست توجه جدی داشته باشند، تصریح کرد: امیدواریم با برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتقاء سطح دانش و آگاهی زیست محیطی، همکاری ها و اقدامات مناسبت در این حوزه رقم بخورد.

همایش «آمران به معروف، حافظان محیط زیست» با حضور جمعی از دبیران ستادهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاههای اجرایی و فعالان این حوزه به صورت ویدیوکنفرانس در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم برگزار شد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»