اخبار و گزارش ها

جهاد تبیین در سنگر روابط عمومی

جهاد تبیین در سنگر روابط عمومی

قم ـ روابط عمومی های دستگاههای اجرایی که اصلی ترین نقش را در اطلاع رسانی درست و شفاف از خدمات دولت برعهده دارند، باید برای مقابله با توطئه ها و دسیسه های دشمنان در ضربه زدن به اعتماد عمومی مردم با همه توان به میدان «جهاد تبیین» آمده و برای روشنگری و رفع اتهامات و شبهات تلاش کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در سخنانی بر ضرورت تبیین حقایق از سوی جوانان تأکید فرموده و خاطرنشان کردند: "در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدفهای بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و بخصوص جوانها، «حرکت تبیین» خنثی‌کننده این توطئه دشمن و این حرکت دشمن است."

بدون تردید مسئله «تبیین» که به عنوان یکی از مطالبات مهم مقام معظم رهبری از جوانان و دانشجویان مطرح شده است، یکی از توقعات به حق از دستگاههای مختلف تبلیغاتی و رسانه ای کشور برای روشنگری و زدودن ابهامات و شبهات در جامعه است که با شدت و ضعف در حال انجام است، اما متأسفانه آنچنان که باید و شاید محقق نشده است.

در دهه های گذشته یکی از مهمترین عرصه های شبهه افکنی و سیاه نمایی دشمنان، در رابطه با خدمات و دستاوردهای دولت های جمهوری اسلامی ایران در ادوار گوناگون بوده است؛ نقشه ای که هدف اصلی آن القای ترس، ناامیدی و یأس در میان مردم و حتی مسؤولان است و مسلما فائق آمدن بر این توطئه شیطانی جهت نیل به اهداف متعالی نظام اسلامی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

یکی از ایرادات و اشکالات مهمی که همواره در دولت های پس از انقلاب اسلامی به نوعی مطرح بوده و متأسفانه در سالهای گذشته نیز بروز و ظهور جدی داشته است، ضعف در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی از خدمات گسترده ای است که در حوزه های گوناگون به انجام رسیده و این معضل جدی در حالی که کشورمان تحت شدیدترین هجمه های تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان قرار گرفته است، می تواند بسیار مخرب و خطرناک باشد.

از این رو روابط عمومی های دستگاههای اجرایی که مهمترین و اصلی ترین وظیفه و نقش را در اطلاع رسانی درست، شفاف و بهنگام از خدمات دولت برعهده دارند، باید برای مقابله با توطئه ها و دسیسه های دشمنان و تلاش گسترده آنها برای ضربه زدن به اعتماد عمومی مردم که مهمترین سرمایه نظام اسلامی است، با همه توان به میدان آمده و برای روشنگری و رفع اتهامات و شبهات مجاهدت کنند.

بدون تردید با تبیین درست خدمات انجام گرفته و اقدامات ارزشمند دولت برای مردم و رفع خلاءهای ارتباطی میان مردم و مسؤولان توسط روابط عمومی ها، مردم نسبت به خدمتگزاری دولت و عملکرد دستگاههای اجرایی احساس مطلوب تری داشته و باعث می شود با قضاوت ها و برداشت های درست از این مسأله حساس و حیاتی، فضای تخریب، سیاه نمایی و شایعه پراکنی علیه نظام اسلامی نیز تنگ تر شود.

مسأله مهم دیگر در کلام اخیر مقام معظم رهبری‌، اشاره ایشان به اهمیت فضای مجازی و لزوم بهره برداری درست از این فضا در «جهاد تبیین» است. ایشان فرمودند: «هر کدام از شما به‌عنوان یک وظیفه، مثل یک چراغی، مثل یک نوری پیرامون خودتان را روشن کنید. امروز خوشبختانه میدان باز است برای انتشار افکار. این فضای عمومی در کنار مشکلاتی که ممکن است به‌وجود بیاورد، برکات بزرگی هم دارد؛ می‌توانید افکار درست را، افکار صحیح را منتشر کنید، پاسخ به ‌اشکالات را، پاسخ به ابهام‌آفرینی‌ها را در این فضا با استفاده‌ از این امکان منتشر کنید و می‌توانید در این زمینه به معنای واقعی کلمه جهاد کنید».

بنابراین روابط عمومی های دستگاههای اجرایی برای توفیق در میدان عمل به مأموریت های انقلابی خود، باید ضمن اهتمام ویژه به مسأله اخلاق مداری، خود را مجهز به ابزار علم و عقلانیت کرده و مبانی فکری و استدلالی خود را با دستیابی به معارف ناب انقلابی و اسلامی ارتقاء ببخشند و برای بهبود و ارتقاء سواد رسانه ای در گروه های مخاطب خود نیز برنامه ریزی و تلاش جدی داشته باشند تا تعامل دوسویه مدنظر را فراهم بیاورند.

در پایان نباید از این نکته غافل شویم که برای پیروزی و سربلندی در «جهاد تبیین» ضمن توجه جدی و حمایت از سرویس ها و پلتفرم های بومی در فضای مجازی، باید زمینه مناسب برای فعالیت جوانان انقلابی و روابط عمومی های دستگاههای اجرایی در فضاهایی همچون تلگرام، اینستاگرام و توئیتر نیز که از یکسو محل جولان خناسان و دشمنان ایران اسلامی و از سوی دیگر حضور گسترده اقشار مختلف مردم کشورمان است، فراهم شود.

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»