اخبار و گزارش ها

جریمه 42 میلیون تومانی بابت تخلیه غیرمجاز پسماند در قم

معاون انسانی اداره کل محیط زیست قم خبر داد؛

جریمه 42 میلیون تومانی بابت تخلیه غیرمجاز پسماند در قم

قم ـ معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: بر اساس هماهنگی های بعمل آمده و توجیه رانندگان تانکرها، با هرگونه تخلف در زمینه جابجایی و تخلیه غیرمجاز پسماندهای صنعتی در استان به شدت برخورد می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید احمد شفیعی با اشاره به برنامه ها و اقدامات این اداره کل در راستای ساماندهی و مدیریت پسماندهای صنعتی در قم گفت: با راه اندازی سامانه جامع محیط زیست (iranemp.ir) وضعیت پسماندهای ویژه و صنعتی در سطح کشور، از مرحله تولید تا دفع نهایی آن کاملا تحت نظارت و پایش قرار دارد.
وی با بیان اینکه در استان قم از ابتدای سال 1400 تا کنون، 340 مورد جابجایی پسماندهای صنعتی جهت امحاء و دفع آنها به ثبت رسیده است، اظهار داشت: با افتتاح سایت پسماند ویژه و صنعتی استان، این واحد به عنوان یکی از معدود مراکز دریافت کننده پسماند در کشور مطرح شده و قابلیت دریافت چنین پسماندهایی در ابعاد مختلف را دارد.
معاون انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به معضلات زیست محیطی سایت 18 هکتاری، از عدم پذیرش پسماندهای ویژه و صنعتی در این سایت خبر داد و گفت: تمامی واحدهای صنعتی باید نوع، میزان و نحوه دفع پسماندهای صنعتی خود را در سامانه جامع محیط زیست اظهار کرده و پس از مشخص کردن مبداء، مقصد، تاریخ و دیگر اطلاعات درخواستی، اقدام به جابجایی آنها کنند.
وی با اشاره به بروز برخی تخلفات در زمینه جابجایی غیرمجاز و تخلیه پسماندهای صنعتی در حاشیه جاده ها و اراضی طبیعی، ساماندهی تانکرهای حمل و نقل پسماندهای ویژه و صنعتی را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: بر اساس هماهنگی های بعمل آمده و توجیه رانندگان این تانکرها، با هرگونه تخلف در زمینه جابجایی و تخلیه غیرمجاز پسماندهای صنعتی به شدت برخورد می شود.
شفیعی با اشاره به شناسایی یک تانکر حمل و نقل پسماندهای صنعتی که اقدام به تخلیه غیرمجاز پسماند در اطراف شهرک شکوهیه کرده بود، خاطرنشان کرد: این متخلف زیست محیطی در دادگاه بدوی به 42 میلیون تومان جزای نقدی بابت خسارت وارده به محیط زیست محکوم شده است و این نشان از اراده جدی دولت و دستگاه قضا در برخورد با تخلفات زیست محیطی دارد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1401 سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»