.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: f182ce4
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در جمع خبرنگاران:
  محیط زیست قم به لحاظ مالی و نیروی انسانی محدودیت های زیادی دارد
  قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در نشست خبری گفت: این اداره کل به لحاظ مالی و اعتباری و منابع نیروی انسانی محدودیت های بسیار زیادی دارد.
 • 1398/3/19 يكشنبه2019-06-09T13:42:43+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست، سخنان خود را با محدودیت‌های پیش روی متولیان محیط زیست آغاز کرد و اظهار داشت: موضوع محیط زیست در چهار حوزه هوا، خاک، آب و حیات وحش موضوعی عام است، به طوری که اگرچه گفته می‌شود در این زمینه‌ها محیط زیست متولی است اما در عمل ما تنها بر ۲۰ درصد این موارد احاطه داریم.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم افزود: در زمینه خاک و آب محیط زیست هیچ احاطه‌ای ندارد، در حوزه هوا و حیات وحش هم تا حد زیادی ما محدودیم و عمده مسئولیت‌ها متوجه دیگر نهادهای اجرایی است.

  وی به اقدامات محیط زیست استان قم در حوزه صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف ما اظهار نظر و صدور استعلام برای تأسیس و بهره‌برداری است که سال گذشته هزار استعلام صادر شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

  موسوی تشکیل ۱۹ پرونده قضائی در حوزه محیط زیست طبیعی و ۴۶ پرونده محیط زیست استانی را از جمله فعالیت‌های یک سال اخیر برشمرد و تصریح کرد: طی یکسال گذشته هیچ واحد صنعتی در قم پلمب یا تعطیل نشد اما ۳۵ حلقه چاه زغال که آلایندگی زیادی داشت با حکم قضائی تخریب شد، علاوه بر آن ۳۳ واحد صنعتی نیز به عنوان صنایع آلاینده معرفی شده است.

  به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم، در یک سال گذشته در مجموع ۳۵ روز پاک و ۶۰ روز ناسالم در قم اعلام شده از ابتدای سال ۹۸ هم تاکنون همه روزها قابل قبول بوده است.

  وی با اشاره به امکانات محدود محیط زیست قم در امر حفاظت، اظهار داشت: محیط زیست قم تنها توسط ۵۱ نفر حفاظت می‌شود، این در حالی است که برای استان قم بیش از ۱۵۰ نیرو لازم است، با این وجود تلاش مجموعه محیط زیست استان برای حفظ سرمایه زیست محیطی با تمام توان و ظرفیت در حال انجام است.

  موسوی در ادامه افزود: ابتدای هفته محیط زیست تلاش ما بر این بود که محل دفن پسماند ویژه استان را در کارگروه مدیریت پسماند به نتیجه برسانیم اما متأسفانه این موضوع محقق نشد.

  در مطالعاتی که صورت گرفت محلی برای دفن پسماندهای ویژه استان در مجاورت جاده گرمسار پیشنهاد شد که با احداث این جاده این موضوع منتفی شد، پس از آن محلی در مجاورت سایت البرز پیشنهاد شد اما هنوز این موضوع با آن موافقت نشده است.

  وی با بیان اینکه تاکنون اجماعی در استان برای موضوع پسماندهای ویژه وجود نداشته است، تصریح کرد: در حال حاضر این اجماع ایجاد شده اما هنوز در عمل اتفاقی نیافتاده و ما امیدواریم که بتوانیم در آینده نزدیک آن را به سرانجام برسانیم.

  موسوی در پاسخ به سوالی درباره عمده عوامل آلودگی هوای شهر قم گفت: خوشبختانه شهر قم تنها کلانشهری است که تاکنون درگیر آلودگی هوای داخل شهر نشده است، البته این بدان معنا نیست که در آینده هم همینگونه خواهد بود، تراکم بالای جمعیتی، جانمایی شهرک‌های صنعتی در حاشیه شهر و تقاضاهایی که بارگذاری هایی را به شهر تحمیل می‌کند همه از عواملی است که می‌تواند شهر قم را هم به آلودگی‌های شهری همچون دیگر کلانشهرها کند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست قم به تلاش‌های بخش خصوصی و استان برای فعالیت و بهره برداری معدنی از ظرفیت دریاچه نمک اشاره کرد و یادآور شد: قدر مسلم برداشت شورابه از دریاچه نمک تبعات زیست محیطی برای استان به همراه دارد، در شرایطی که حقابه دریاچه نمک تأمین نمی‌شود برداشت شورابه وضع دریاچه را رو به وخامت سوق می‌دهد، علاوه بر اینکه هنوز مطالعات زیست محیطی از سوی مجری یا مشاور بهره برداری معدنی از دریاچه صورت نگرفته و عمده مطالعات جنبه فنی دارند نه زیست محیطی.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ