.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: ca4cc64
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:
  هیأت های عزاداری کمتر از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده کنند
  قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: از هیأت های عزاداری، ایستگاه های صلواتی و عموم عزاداران تقاضا می کنیم هرچه کمتر از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده کنند.
 • 1398/6/10 يكشنبه2019-09-01T08:58:57+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: یکی از سنت های پسندیده در روزهای محرم و صفر، اطعام و پذیرایی از عزاداران حسینی است، اما گاهی ندانسته با استفاده گسترده از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی، برای ادای نذرمان طبیعت را فراموش می کنیم.

  وی در ادامه افزود: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی شاید از بروز بیماری های عفونی جلوگیری ‌كنند، ولی ترکیبات شیمیایی آزاد شده از آن منجر به بروز انواع اختلالات گوارشی و ریوی، سرطان و سایر بیماری‌های غیر‌واگیر می‌شود و اثرات سوء آنها در سقط جنین و تولد نوزادان ناقص نیز به اثبات رسیده است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه وضعيت مصرف کیسه و ظروف پلاستيكي در کشورمان بسيار نگران كننده است، اظهار داشت: به عقیده كارشناسان برگشت‌پذیری این ظروف به طبیعت بین 100 تا 300 سال طول مي كشد و موجب آلودگی شدید زمین، دریاها و رودخانه ها و از میان رفتن محیط زیست، جانوران، گیاهان و در نهایت انسان می شود.

  وی بر ضرورت جانمایی سطل های مناسب برای جمع آوری ظروف و پسماندها در محل توزیع نذورات تأکید کرد و گفت: مدیران و مسؤولان هیأت های مذهبی بر اساس آموزه های دینی نسبت به اسراف مواد غذایی و همچنین مصرف بهینه آب و برق در مراسم های عزاداری نیز توجه داشته باشند و حتی الامکان از هدررفت مواد غذایی و انرژی جلوگیری کنند.

  موسوی با اشاره به توزیع ظروف یکبارمصرف گیاهی از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم و مشارکت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی، تصریح کرد: امیدواریم فرهنگسازی زیست محیطی از سوی گروه های مؤثر به ویژه روحانیون و رسانه ها در سطوح مختلف جامعه به خوبی انجام شده و در پیروی از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در پاسداری از محیط زیست کوشا باشیم.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ