.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 2dc877e
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:
  شورای هماهنگی حوضه آبریز دریاچه نمک هرچه سریعتر تشکیل شود
  قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: امیدواریم هرچه سریعتر شورای هماهنگی حوضه آبریز دریاچه نمک با حضور استانداران استانهای ذیربط تشکیل شود.
 • 1398/3/22 چهارشنبه2019-06-12T13:20:48+04:30.
 • سید رضا موسوی مشکینی در دیدار جمعی از کارکنان این اداره کل و اعضای تشکل‌ها و فعالان زیست محیطی با استاندار قم با اشاره به برخی از چالش‌های زیست محیطی استان تصریح کرد: باید اعتبارات لازم جهت نظارت و پایش هرچه بیشتر آلاینده‌ها در قم اختصاص یافته و ما شاهد عدم استقرار صنایع آلاینده در این خطه مقدس باشیم.

  وی با اشاره به تنوع گیاهی و جانوری استان قم، حدود ۳۰ درصد از مساحت استان شامل مناطق حفاظت شده، شکار ممنوع و تالاب‌ها را به نوعی تحت مدیریت حفاظت محیط زیست دانست و گفت: خوشبختانه در بارندگی‌های اخیر، تالاب‌های استان تا حدودی آبگیری کرده و رودخانه‌های قمرود و قره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دید.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به تخصیص ۴۰ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی در سه ماهه تابستان در رودخانه قمرود، خاطرنشان کرد: هوای استان قم در سال ۹۷ در مجموع ۲۱ روز ناسالم برای گروههای حساس و عموم مردم بوده و در سال جاری هنوز هوای ناسالم را تجربه نکرده‌ایم.

  وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم به بیش از ۹۵ درصد از استعلام‌ها موافقت می‌دهد، اظهار داشت: در سال گذشته بیش از یک هزار و ۴۰۰ مورد پایش و نظارت بر واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی استان صورت گرفته است و ۷۴ واحد در لیست صنایع آلاینده قرار گرفته‌اند.

  موسوی از تولید حدود ۷۰۰ تن زباله عادی در روز در شهر قم خبر داد و گفت: امیدواریم با راه اندازی واحدهای تفکیک در مقصد و تولید کود کمپوست در سایت البرز، تعیین تکلیف سایت پسماند صنعتی، بهبود وضعیت دفع پسماندهای بیمارستانی و کشاورزی و همچنین توسعه فرهنگ تفکیک زباله در مبدا، شاهد مدیریت هرچه بهتر پسماندها در استان باشیم.

  وی همچنین وضعیت دریاچه نمک و کانون‌های گرد و غبار در استان قم را مورد توجه قرار داد و گفت: حوضه آبریز دریاچه نمک بیش از ۹ میلیون هکتار وسعت داشته و بخش قابل توجهی از جمعیت کشور و بیشترین تراکم شهرنشینی در این حوزه قرار گرفته‌اند که متأسفانه در مقایسه با سایر حوزه‌های آبریز کشور، دارای بیشترین کسری مخازن آب زیرزمینی است.

  وی با اشاره به تغییرات سطح آب دریاچه نمک طی ۴۰ سال گذشته و حرکت آب شور به سمت سفره‌های منطقه، خاطرنشان کرد: استان قم به لحاظ سهم ناحیه‌های مستعد تولید گرد و غبار نسبت به مساحت کل استان، در رتبه اول قرار داشته و در حال حاضر بحرانی‌ترین حوزه آبخیز و دشت ممنوعه کشور بشمار می‌رود.

  مدیرکل و جمعی از کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم به همراه جمعی از دبیران و اعضای تشکل‌های مردم نهاد و فعالان زیست محیطی به مناسبت هفته محیط زیست در سالن جلسات امام جواد (ع) با بهرام سرمست استاندار قم دیدار و گفت و گو کردند.

  ۱۵ خردادماه روز جهانی محیط زیست بوده و همه ساله از ۱۵ لغایت ۲۱ خردادماه به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است و در سراسر کشور برنامه‌هایی با هدف گرامیداشت، فرهنگسازی و اطلاع رسانی در رابطه با اهمیت و جایگاه محیط زیست برگزار می‌شود.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ