.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 3ef4be0
 • دلایل شکل گیری و راهکارهای برون رفت از بحران صنایع آلاینده در قم
  قم ـ استان قم به دلایل گوناگون از جمله قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتی کشور، در دهه های گذشته میزبان بسیاری از صنایع آلاینده بوده و بررسی راهکارهای برون رفت از این بحران در جهت تأمین سلامت مردم و حفظ محیط زیست ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
 • 1398/3/27 دوشنبه2019-06-17T09:28:21+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، آلودگی های محیط زیستی در کلانشهرهای کشورمان در سال های گذشته به دلیل افزایش منابع متعدد آلاینده از جمله گسترش واحدهای صنعتی و معدنی، عقب افتادگی تکنولوژی تولید در کارخانه ها، چندین برابر شدن تعداد خودروها، افزایش صعودی روزهای گرد و غبار به دلیل خشکسالی مستمر، افزایش چشمگیر پسماندهای شهری، کشاورزی و صنعتی و دیگر عوامل روند رو به رشد بسیار نگران کننده ای داشته است.

  بر اساس تحقیقات نهادهای علمی و پژوهشی و سازمان های بین المللی، آلودگی های محیط زیستی در آب، خاک و هوا در بروز انواع بیماری های جسمی و روانی و در مواردی بیماری های صعب العلاج مانند سرطان نقش کاملا موثری داشته و تمامی اندام ها و دستگاه های داخلی و خارجی بدن را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می دهد.

  به طور کلی پنج مورد بیماری های قلبی و عروقی، حوادث، سرطان ها، بیماری های حین تولد و بیماری های ریوی به عنوان عامل بروز 90 درصد از مرگ و میرها در کشورمان شناخته شده است و بر همین اساس، می توانیم علت بسیاری از مرگ و میرها در ایران حتی حوادثی همچون سیل و زلزله را ناشی از تخریب و آلودگی های زیست محیطی بدانیم.

  یکی از دلایل عمده آلودگی محیط زیست در استان قم، توسعه روزافزون واحدهای صنعتی در این خطه است که عمدتا با تکنولوژی پایین و آلایندگی بسیار در پیرامون شهر قم، شهرک ها و نواحی صنعتی و حتی به صورت غیرمجاز و مخفیانه شکل گرفته اند، از جمله واحدهای ذوب فلزات و هیدروکربنی و واحدهای سنتی پخت آجر، گچ و آهک و سنگ کوبی ها.

  البته شاید تعداد واحدهای صنعتی آلاینده در قم از استان هایی همچون اصفهان، خوزستان و آذربایجان شرقی و غربی کمتر باشد، اما به نسبت وسعت جغرافیایی و نزدیکی به مرکز استان، قم یکی از بدترین وضعیت ها در استقرار واحدهای آلاینده صنعتی و معدنی را در کشور دارد که باید مورد توجه جدی مسؤولان قرار بگیرد.

  از دیگر معضلات جدی در استقرار واحدهای صنعتی در استان قم، تعدد واحدهای آلاینده ای است که شاید هر کدام به تنهایی حداقل استانداردهای زیست محیطی را رعایت کرده باشند، اما عدم توجه به ظرفیت و توان زیستی در استان قم، باعث تجمع واحدهای آلاینده ای شده است که می تواند آسیب های جدی به محیط زیست و سلامت مردم وارد آورده و شاخص های زیست محیطی را به شدت کاهش دهد.

  ** دلایل شکل گیری واحدهای آلاینده صنعتی در قم؛ از موقعیت جغرافیایی تا عوامل فرهنگی

  برای بررسی دلایل استقرار و شکل گیری واحدهای آلاینده صنعتی در استان قم، باید عوامل بسیار اقتصادی و فرهنگی را مورد توجه قرار دهیم، اما قطعا یکی از مهمترین این عوامل موقعیت جغرافیایی استان قم در چهارراه مواصلاتی کشور است، فرصت بی نظیری که متأسفانه نه تنها از آن به خوبی استفاده نکرده ایم، بلکه امروز به عنوان یک تهدید در حوزه های گوناگون خودنمایی می کند.

  قرار گرفتن استان قم در مرکز ترددها و تبادلات کشور، باعث شده تا واحدهای خرد و کوچک صنعتی به ویژه صنایع بازیافت ضایعات فلزی و نفتی از جمله واحدهای ذوب سرب، تمایل جدی به حضور در این استان را داشته باشند که متأسفانه فعالیت این واحدهای صنعتی که به کمترین سرمایه گذاری، تکنولوژی و نیروی انسانی نیاز دارند، آلودگی شدید محیط زیست را به دنبال دارد.

  از دیگر واحدهای آلاینده صنعتی در استان قم، واحدهای پخت آجر، گچ و آهک، سنگ کوبی ها، کارخانه های سیمان و کوره های تولید ذغال است که به دلیل وجود معادن املاح تبخیری در استان، در چند دهه گذشته به صورت گسترده پیرامون شهر قم شکل گرفته اند و در حال حاضر به عنوان یکی از معضلات جدی در بحث آلودگی هوای شهر قم مطرح می شوند.

  استقرار واحدهای آلاینده صنعتی پیرامون شهر قم در سالهای گذشته، به دلیل افزایش چشمگیر وسعت شهر قم، در حال حاضر معضل زیست محیطی دیگری با عنوان حاشیه نشینی صنعتی را در استان ایجاد کرده است که ضمن ایجاد آلودگی های گوناگون، ساختار و منظر شهر قم را به شدت بهم ریخته و البته این واحدهای صنعتی را نیز تحت فشارهای مضاعف قانونی و اجتماعی قرار داده است.

  مشکلات فرهنگی و مدیریتی و معضل بی برنامگی و نداشتن نقشه راه مشخص، از جمله نکات کلیدی و پنهان در موضوع استقرار واحدهای آلاینده صنعتی در استان قم است که متأسفانه ریشه در گذشته داشته و می توانیم رد پای آن را در عدم شکل گیری صنایع بزرگ با فناوری های نوین از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این خطه به خوبی مشاهده کنیم، همان چیزی که به شکل گیری صنایع خرد و کوچک در استان قم کمک کرده و با توجه به ارزش افزوده مناسب، به سمت و سوی صنایع بازیافتی سوق پیدا کرده است.

  ** راهکارهای مقابله با توسعه واحدهای آلاینده صنعتی با نگاهی به تولید و اشتغالزایی

  در حال حاضر با توجه به چالش ها و معضلات متعدد زیست محیطی در استان قم، چاره اندیشی برای کاهش و جلوگیری از توسعه روزافزون واحدهای آلاینده صنعتی ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید با استفاده از تمامی ظرفیت ها و نظرات کارشناسی، راهکارهای دقیق علمی، الزام آور و آینده نگر در مقاطع زمانی کوتاه مدت و بلندمدت اتخاذ شود تا ضمن رعایت مؤلفه ها و شاخص های زیست محیطی، بتوانیم به سطح مطلوبی از تولید و اشتغالزایی دست پیدا کنیم، البته حمایت مدیران ارشد استان از این راهبردها و راهکارهای علمی و اجرایی در جهت تحقق توسعه پایدار امری بدیهی است.

  توجه جدی به ممنوعیت احداث و استقرار واحدهای آلاینده صنعتی در استان به ویژه در حریم کلانشهر قم، ساماندهی و فعالیت واحدهای آلاینده صنعتی در شهرک های تخصصی که بر اساس ضوابط زیست محیطی به خوبی جانمایی شده باشند، شناسایی و جلوگیری از فعالیت واحدهای صنعتی و معدنی غیرمجاز و نوسازی خطوط تولید و بهره مندی از فناوری های نوین، از جمله راهکارهای مقابله با شکل گیری و توسعه واحدهای آلاینده صنعتی در استان قم است.

  همچنین در جهت حفظ و حراست از محیط زیست و تأمین سلامت عمومی جامعه، استفاده گسترده از سیستم های کنترل آلودگی، تعهد و قاطعیت در اجرای قوانین و ضوابط محیط زیستی، وجود قوانین و مجازات های بازدارنده و مشوق های مالیاتی و اقتصادی و از همه مهمتر توجه جدی به توانمندی و ظرفیت های عظیم بخش های فرهنگی و خدماتی در استان قم به ویژه در حوزه گردشگری برای جایگزین کردن اقتصاد پاک به جای واحدهای آلاینده صنعتی و معدنی، بسیار حائز اهمیت است.

  یادداشت: سید محمدرضا بهشتی پور


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ