.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 3c6eab6
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:
  نابودی خاک در کشورمان را جدی بگیریم
  قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: امروز باید زنگ خطر نابودی خاک و تغییر اقلیم در کشورمان را جدی بگیریم و هرچه بیشتر به این منبع عظیم خدادادی توجه کنیم.
 • 1397/9/14 چهارشنبه2018-12-05T08:52:37+03:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن 14 آذرماه روز جهانی خاک در سخنانی اظهار داشت: خاک از مهمترین اجزای طبیعت است که نقش اصلی و اساسی در ادامه حیات موجودات بر روی کره زمین داشته و تأمین کننده غذا و نیازهای اولیه انسانهاست.

  وی با اشاره به اهمیت و جایگاه خاک در آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی، خاطرنشان کرد: خاک یکی از مهمترین سرمایه های ملی است که دربرگیرنده مواد آلی و معدنی بوده و هرگونه تخریب و آلودگی در خاک، سلامت انسان و تنوع زیستی را با خطر مواجه کرده و دستیابی به پیشرفت و توسعه را ناممکن می سازد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه تشکیل هر سانتیمتر خاک هزاران سال طول می کشد، تصریح کرد: در حال حاضر، میزان فرسایش خاک در کشورمان بیش از 2 میلیارد تن در سال است که بیش از سه برابر میانگین جهانی است و خسارت ناشی از آن سالانه حدود 60 میلیارد دلار برآورد شده است.

  وی در ادامه افزود: عواملی چون خشکسالی، افزایش شوری، سیلاب های فصلی، رشد شهرنشینی و افزایش پسماندها، پساب های آلوده واحدهای صنعتی، حفاری معادن، چرای بی رویه دام ها، تخریب پوشش گیاهی و استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی به فرسایش و آلودگی خاک و تخریب سطح زمین می انجامد.

  موسوی بر ضرورت توجه هرچه بیشتر مردم و مسؤولان به مسأله خاک و حمایت های قانونی از این منبع عظیم خدادادی تأکید کرد و گفت: اهمیت خاک سالم برای حفظ تنوع زیستی و دستیابی به توسعه و رفاه بر کسی پوشیده نیست و امروز باید زنگ خطر نابودی خاک و تغییر اقلیم در کشورمان را جدی بگیریم.  


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ