اخبار و گزارش ها

نخستین مرکز غیردولتی خدمات محیط زیستی کشور در قم افتتاح شد

قم ـ نخستین مرکز غیردولتی ارائه خدمات محیط زیستی کشور روز سه شنبه همزمان با هفته دولت در قم افتتاح شد.
نخستین مرکز غیردولتی خدمات محیط زیستی کشور در قم افتتاح شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در این مراسم با اشاره به وجود معضلات و چالش های متعدد زیست محیطی در کشورمان در حوزه های گوناگون، خاطرنشان کرد: امروزه همه مردم نسبت به جایگاه و اهمیت حفاظت از محیط زیست بسیار آگاه تر و مطالبه گر شده اند.

سید رضا موسوی مشکینی با بیان اینکه استان قم به لحاظ اکوسیستم بسیار شکننده شده است، خاطرنشان کرد: بارگذاری بیش از اندازه جمعیت و توسعه روزافزون صنایع در وسعت جغرافیایی اندک و قرار گرفتن در انتهای حوضه آبریز، شرایط حساس زیست محیطی را در استان قم ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در استقرار واحدهای صنعتی باید توان اکولوژیکی و سند آمایش استان را مورد توجه قرار بدهیم، اظهار داشت: قانون هوای پاک با وجود برخی نقدها ظرفیت های خوبی را برای دستیابی به مؤلفه های زیست محیطی بوجود آورده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به افتتاح نخستین مرکز خدمات محیط زیستی کشور در استان قم، گفت: این مراکز می توانند با شناسایی موانع، مشکلات و آسیب ها و نیز ارائه راهکارهای مناسب تخصصی به واحدهای صنعتی، در تحقق اهداف و سیاست های زیست محیطی در جامعه مؤثر واقع شوند.

وی بر ضرورت فهم و اجرای درست دستورالعمل ها و ضوابط زیست محیطی در واحدهای صنعتی تأکید کرد و گفت: این مراکز می توانند با دانش و آگاهی لازم در جهت دستیابی به شاخص های زیست محیطی در کشور بسیار مؤثر واقع شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم نیز در این مراسم با اشاره به اهداف و کارکردهای راه اندازی مراکز غیردولتی ارائه خدمات محیط زیستی، خاطرنشان کرد: این مراکز باید به دنبال اجرای درست قوانین زیست محیطی برای کاهش حداکثری آلودگی ها در واحدهای صنعتی باشند.

عباس خرمی در ادامه افزود: واحدهای صنعتی بالای 50 نفر به لحاظ قانونی موظف به بکارگیری کارشناسان HSE هستند، اما واحدهای صنعتی کوچکتر که به لحاظ مالی نیز با مشکلات و محدودیت هایی مواجه هستند، می توانند جهت اجرای ضوابط زیست محیطی، از کارشناسان این مراکز استفاده کنند.

وی در پایان معضل از میان رفتن باغات درون شهری قم را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در شهر قم باید به دنبال احداث ساختمان های سبز و همچنین توسعه بام سبز باشیم تا نتایج مثبت و مؤثر آن را در ارتقاء شاخص های زیست محیطی شاهد باشیم.

نخستین مرکز غیردولتی خدمات محیط زیستی کشور توسط شرکت مهندسین مشاور نیکو تدبیر صنایع سبز ایران در قم افتتاح شده است.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد