اخبار و گزارش ها

موانع اجرای قانون هوای پاک در قم شناسایی و برطرف شود

موانع اجرای قانون هوای پاک در قم شناسایی و برطرف شود

قم ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: کمتر از ۱۰ درصد از تکالیف قانون هوای پاک اجرایی شده‌است و باید تلاش کنیم موانع اجرای این قانون در بخش های مختلف در استان را شناسایی و برطرف کنیم.
سید رضا موسوی مشکینی روز دوشنبه در جلسه بررسی قانون هوای پاک در قم افزود: دستگاه‌های اجرایی باید ضمن شناخت وظایف و تکالیف قانونی خود، با همگرایی، همکاری و هماهنگی لازم، زمینه های اجرای این قانون را در استان قم فراهم بیاورند.

وی با اشاره به موارد مرتبط با خودروهای آلاینده در قانون هوای پاک، خواستار اعمال قانون توسط پلیس راهور شد و گفت: باید اقدامات تشویقی و تنبیهی برای افزایش مراجعه شهروندان به مراکز معاینه فنی در استان قم در نظر گرفته شود.

وی بر ضرورت بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی در کلانشهر قم تأکید کرد و گفت: استان قم ظرفیت بسیار خوبی برای تولید موتورسیکلت های برقی دارد، اما متأسفانه با وجود تردد بسیار زیاد موتورسیکلت در شهر قم، استفاده از این ظرفیت در این شهر مورد توجه قرار نگرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به انجام بیش از یک هزار و ۵۰۰ پایش و کنترل واحدهای صنعتی استان در سال، گفت: با مشاهده هرگونه آلودگی در این واحدها، اخطاریه های لازم صادر می شود و آنها باید در سریعترین زمان برای رفع آلودگی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه نباید با تکیه بر واژه های تولید و اشتغالزایی، ضوابط زیست محیطی را مورد غفلت قرار دهیم، تصریح کرد: متأسفانه برخی از واحدهای صنعتی پیش از تکمیل و بکارگیری سیستم های مناسب کنترل آلودگی، شروع به فعالیت می کنند که حاشیه های زیادی به دنبال دارد.

موسوی همچنین ضرورت جابجایی واحدهای صنعتی پیرامون شهر قم و انتقال آن به شهرک ها و نواحی صنعتی را مورد توجه قرار داد و گفت: بر اساس قانون هوای پاک، واحدهای صنعتی بالای ۵۰ نفر کارگر باید کارشناسان HSE را به کار بگیرند.

وی با اشاره به اتلاف انرژی بسیار در موتورخانه ها، از پیشنهاد استانداردسازی موتورخانه‌های دستگاه‌های اجرایی و مراکز آموزشی و فرهنگی شهر قم به عنوان پایلوت کشوری خبر داد و گفت: کشورمان ظرفیت بالایی برای تولید و استفاده از انرژی‌های پاک دارد.

وی خاطرنشان کرد: فعلا به دلایلی توسعه انرژی‌های پاک در استان با کندی همراه است، اما بر اساس قانون ادارات دولتی باید ۲۰ درصد از برق مصرفی خود را از طریق سلول های خورشیدی تأمین کنند.

وی با اشاره به معضل سوزاندن لاستیک خودروها و پسماندها در حاشیه شهر قم، گفت: ضوابط و مؤلفه های زیست محیطی باید هرچه بیشتر در مدیریت شهری و طرح های توسعه ای در شهر قم مورد توجه و دقت نظر قرار بگیرد.

موسوی بر ضرورت توسعه فضای سبز در استان قم به صورت کمربند سبز و محله ای و منطقه ای تأکید کرد و گفت: پدیده گرد و غبار در استان قم معضل بسیار جدی است که به ویژه در روزهای گرم سال به شدت با آن مواجه هستیم.

وی در پایان از شناسایی کانون های گرد و غبار در استان قم خبر داد و گفت: برای مقابله با این پدیده باید ۱۵۴ میلیون مترمکعب حقابه مصوب زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان تأمین شود، اما استان قم با قرار گرفتن در انتهای حوضه آبریز کاملا مظلوم واقع شده و این مسأله باید در سطح ملی پیگیری شود.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»