اخبار و گزارش ها

کیفیت هوای قم در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت

کیفیت هوای قم در شرایط بسیار ناسالم قرار گرفت

قم ـ مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست قم گفت: متأسفانه وضعیت هوای شهر قم درحال حاضر ناسالم است و این وضعیت حداقل تا روز سه شنبه نیز ادامه خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید محمدرضا بهشتی پور گفت: با توجه به وزش باد شدید در روزهای گذشته، میزان ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون در هوای شهر قم به شدت افزایش یافته و هوای این شهر را در وضعیت ناسالم و در برخی ساعات خیلی ناسالم و خطرناک قرار داده است.

وی با بیان اینکه آلودگی هوای شهر قم بر اثر گرد و غبار حداقل تا روز سه‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: در وضعیت آلودگی هوا، همه افراد به ویژه بیماران قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کرده و توصیه های بهداشتی و غذایی را رعایت کنند.  

مدیر روابط عمومی محیط زیست قم تصریح کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل فرسایش خاک و از میان رفتن پوشش گیاهی به ویژه در دشت مسیله و حسین‌آباد میش مست، کانون های گرد و غبار با کمترین وزش، ریزگردهای خود را به سمت شهر قم روانه می‌کنند.

وی بر ضرورت تخصیص حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان قم تأکید کرد و گفت: با قطع حقابه ها، کاهش بارندگی‌ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، بیش از ۱۰۵ هزار هکتار کانون های گرد و غبار در قم شکل گرفته است.

بهشتی پور با بیان اینکه کانون های گرد وغبار در قم، ۲۵ درصد از جمعیت کشور را به شدت تهدید کرده و از مهمترین معضلات زیست محیطی قم بشمار می رود، اظهار داشت: دشت های تشنه قم با عدم تخصیص حقابه های زیست‌محیطی، در حال زایش بیش از ۴۰۰ هزار هکتار کانون مستعد گرد و غبار است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته با وجود نزولات جوی بهتر، باز هم یک چهارم سال هوای شهر قم در وضعیت ناسالم قرار داشت، گفت: متأسفانه از ابتدای سال جاری تا کنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تعداد روزهای ناسالم قم دو برابر شده و به ۱۳ روز رسیده است.

مدیر روابط عمومی محیط زیست قم در پایان خاطرنشان کرد: معضلات و چالش‌های زیست محیطی استان قم به شدت نیازمند توجه مسؤولان استانی و ملی است و در صورت غفلت و کم توجهی، با بحران های جدی از جمله خشک شدن دریاچه نمک و ریزگردهای نمکی مواجه خواهیم شد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»