اخبار و گزارش ها

پیگیر احیای حقابه‌های قم هستیم

پیگیر احیای حقابه‌های قم هستیم

قم ـ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مخاطرات روزافزون گرد و غبار در قم گفت: حقابه های محیط زیستی در سراسر کشور و به ویژه استان قم باید احیا شود تا حجم این پدیده خطرناک کمتر شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، علی سلاجقه در بازدید از تالاب مره قم با اشاره به ارزش تالاب ها در میان اکوسیستمهای طبیعی  بیان کرد: وجود تالاب مره در قم یکی از ظرفیت های ارزشمند استان و دارای گونه های غنی جانوری و گیاهی کشور است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست حفظ تالاب ها را یک مساله حیاتی در حفظ توازن و پویایی محیط زیست دانست و گفت: ظرفیت های تالابی قم باید به خوبی شناخته و برای حفظ و حراست از آنها برنامه ریزی جدی شود.

وی در پایان تصریح کرد: احیای تالاب های کشور برای مدیریت مخاطرات گرد و غبار و همچنین ارزش اکوسیستمی آن بسیار حیاتی است.

تالاب های استان قم با وسعت حدود ۱۰۰ هزار هکتار، حدود ۱۰ درصد از وسعت جغرافیایی استان را تشکیل داده و بر همین اساس، قم یکی از تالابی ترین استان های کشور و دارای ظرفیت های عظیم زیست محیطی است.

«تالاب مره» یکی از تالاب های ارزشمند استان قم است که در کویر مرکزی کشور و در کیلومتر ۵۰ جاده قم ـ گرمسار واقع شده‌ و بیش از ۳۳ هزار هکتار وسعت دارد. این تالاب ارزشمند که دارای گونه های غنی گیاهی و جانوری است، از سال ۱۳۹۸ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال 1400 سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»